• Elokované pracovisko materská škola
      • Materská škola poskytuje predprimárne vzdelávanie v dvoch triedach v samostatnej budove obklopenej veľkým areálom s exteriérovými prvkami poskytujúcimi dostatok možností na rozvoj pohybových zručností.
          • Slávik Slovenska

Dňa 17.04.2024 v našej škole prebehlo školské kolo súťaže detí v interpretácii slovenskej ľudovej piesne Slávik Slovenska. Napriek tomu, že spev už dávno nie je prirodzenou súčasťou každodenného života ako u našich predkov, až 19 talentovaných žiakov postupujúcich z triednych kôl interpretovalo 19 krásnych klenotov ľudovej slovesnosti – ľudových piesní. Počuli sme pestrý výber piesní: dievčenské, rodinné, chlapčenské, pracovné, koledu, ba aj uspávanku a pri každej sme mali pocit dotyku s krásnom. Silný spevácky zážitok podporil aj ľudový odev alebo jeho súčasť, v ktorom interpreti vystúpili a rozumeli ich pomenovaniam, pôvodu a účelu. Porota v zložení: p. uč. Hanusovej, Iliašovej, Tkáčovej ocenila výnimočné momenty interpretov a udelila ocenenia: I. kategória 1. miesto Soňa Jattyová 2. miesto Ella Čahojová 3. miesto Viktória Bražinová II. kategória 1. miesto Lea Špeťková 2. miesto El

• Mc Donald´s cup

V piatok 12.4.2024 bolo na našom školskom dvore rušnejšie ako inokedy. To preto, lebo na multifunkčnom ihrisku sa konalo obvodné kolo súťaže Mc Donald´s cup. Je to futbalová súťaž pre chlapcov a dievčatá 3. a 4. ročníka. Proti našim žiakom si prišli zahrať mladí futbalisti z Nitrianskeho Rudna a Lehoty pod Vtáčnikom. Naše družstvo obsadilo 2. miesto po prehre s N. Rudnom (1:5) a po výhre nad Lehotou pod Vtáčnikom (8:2). Našu školu reprezentovali: Denis Kaňa, Matej Kmeť, Michal Jurenka, Filip Javorček, Sára Drozdová, Zara Koššová, Martin Petráš a Nicolas Kaňa. Hoci sa nám nepodarilo postúpiť ďalej, z turnaja sme odchádzali s dobrou náladou, ktorú nám navodili domáci fanúšikovia. Ďakujeme za povzbudzovanie a motivačné transparenty. 😊

• Rozvoj čitateľskej gramotnosti

Práca s detskými časopismi je neodmysliteľnou súčasťou primárneho vzdelávania našej školy. Prváci a druháci pracujú s časopisom Vrabček a tretiaci so štvrtákmi zas s časopisom Fifík. Všetky triedy si prostredníctvom kvalitnej slovenskej literatúry pre deti a mládež zdokonaľujú svoje čítanie s porozumením. Okrem toho sa pravidelne zapájajú do súťaží v časopisoch, a potom so zvedavosťou očakávajú nové číslo, či náhodou nevyhral niekto z nás. Tento školský rok sa usmialo šťastie na tretiakov, ktorí boli ocení ako kolektív a dostali hru Človeče, nehnevaj sa!

• Čítanie a tvorenie s obľúbeným zvieratkom

V mesiaci marec sa štvrtáci venovali individuálnemu čítaniu mimočítankovej literatúry – Tuláčik a Klára od spisovateľa Ericha Jakuba Grocha, ktorá nádherne prezentuje priateľstvo dievčatka a psíka. Takéto spojenie je veľmi dôležité pre život detí i zvieratiek.
            Deti o knihe besedovali, diskutovali, boli motivovaní k napísaniu triednej knihy o svojom obľúbenom zvieratku. Štvrtácka kniha o obľúbenom maznáčikovi je prístupná k nahliadnutiu v obecnej knižnici. Po prečítaní knihy svojimi odpoveďami dokazovali v skupinovej práci, ako na nich príbehy knihy zapôsobili. Bolo vidieť z reakcií pri prezentáciach, že ich čítanie bavilo a nemali problém napísať odporúčania na čítanie pre svojich spolužiakov z iných škôl.

• Čo sa robilo s pudingom v štvrtej triede?

Pracovné vyučovanie v štvrtej triede a puding? Áno, presne tak. Puding sa varil vanilkový a čokoládový. Žiaci a žiačky si nachystali mištičky s ovocím a piškótkami. Miešali mlieko s pudingom a trpezlivo čakali na uvarenú pudingovú hmotu. Niektorí si puding ozdobili aj šľahačkou. Chute štvrtákov sú rôzne – aj chutil viac čokoládový puding ako vanilkový, aj niekto neochutnal vôbec, aj niekto puding vôbec nejedáva, ale práve v spoločnosti spolužiakov ochutnal. Postup pri varení pudingu zaznamenal každý žiak do zošita čítanie. Bola to praktická a jedacia hodina.

• Súťaž Janko Hraško ešte žije

Vo štvrtok cez veľkonočné prázdniny potešil mail, v ktorom stálo, že 4 štvrtáčky a jeden štvrták sú pozvaní na slávnostné vyhodnotenie súťaže Janko Hraško ešte žije. Konalo sa 6. apríla 2024 v Martine. Bola to tvorba poézie a prózy na tému Janko Hraško, vyhlásená už v októbri minulého roka. Janko Hraško je vraj postava z Turca, priamo z Turian. Antikvariát Mädokýš v Martine, kde sa konalo vyhodnoteie, všetkých prekvapil svojimi úzkymi zmenšenými priestormi, plnými starých kníh a vzácnych obrazov a spomienok na rôzne významné osobnosti nášho spoločenského života.

• Odporúčané sady

Piatok 26. 4. 2024