Školský podporný tím
Milí rodičia, spoluprácu s Vami považujeme za kľúčovú! Dobré výsledky je možné dosiahnuť naším spoločným úsilím rodičov, učiteľov a špecialistov. Je potrebné vnímať špecifické potreby vášho dieťaťa/nášho žiaka a zároveň akceptovať možnosti školy. Preto by sme vám radi predstavili školský podporný tím.
Školský podporný tím poskytuje všetkým žiakom výchovnú a špeciálnopedagogickú podporu. Spolu s učiteľmi sa starajú o bezpečné prostredie školy, o zlepšovanie vzťahov a sociálnej klímy v triedach, rozvoj emocionálnej inteligencie, sociálnych kompetencií a zručností detí. Umožňujú im zažiť úspech, pozitívne ich motivujú a posilňujú ich sebadôveru.
Školský podporný tím na našej škole tvorí školský špeciálny pedagóg, výchovný poradca, pedagogickí asistenti a koordinátor prevencie rizikového správania. Náš tím spolupracuje triednymi učiteľmi, predmetovými učiteľmi, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi. Preto školský podporný tím predstavuje funkčné prepojenie medzi 1. a 2. stupňom podpornej úrovne na úrovni školy a zabezpečuje aj prepojenie so zariadeniami poradenstva a prevencie na 3., 4. a 5. stupni podpornej úrovne Teda úzko spolupracuje s poradenskými zariadeniami CPP Prievidza, súkromné CPP Zemianske Kostoľany a inými inštitúciami, špecializovanými zariadeniami.
Členovia školského podporného tímu fungujú v bežných činnostiach samostatne a vykonávajú činnosti, ktoré majú v náplni práce. Podporný tím sa pravidelne stretáva a spoločne rieši aktuálne problémy, požiadavky a potreby zo strany vedenia školy, učiteľov, rodičov, žiakov. Nižšie vám predstavujeme členov nášho školského podporného tímu:
Školský špeciálny pedagóg:
Mgr. Romana Mendelová - romanamendelova25@gmail.com
Konzultačné hodiny: pondelok 13:30 – 15:00
iný čas - po dohode
Miestnosť škol. špec. pedagóga sa nachádza na prízemí hlavnej budovy vedľa ekonomického oddelenia.
Poskytuje:
- Odborné intervencie, reedukácie a činnosti s priamou prácou so žiakmi (individuálne alebo skupinové intervencie ako cielenú stimuláciu funkcií, ktoré zodpovedajú za rozvoj školských zručností – čítanie, písanie, počítanie a rozvoj rečových schopností).
- Realizuje orientačnú špeciálnopedagogickú diagnostiku, včasnú diagnostiku, a tak včas identifikuje žiakov, ktorí vykazujú známky rizikového vývinu z hľadiska ich ďalšieho vzdelávania.
- Poskytuje špeciálnopedagogickú podporu žiakom na vyučovaní a vo výchovnom procese (taktiež pomáha pri tvorbe kompenzačných pomôcok, pracovných listov, cvičeniach pre prácu so žiakmi so ŠVVP a žiakmi v starostlivosti škol. špec. pedagóga).
- Realizácia preventívnych aktivít/činností/programov so žiakmi.
- Podieľa sa na riešení problémov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
- Realizuje náčuvy, pozorovanie na vyučovacích hodinách s cieľom bližšie spoznať triedu, jednotlivých žiakov, pozorovať ich prácu na hodine.
- Poradenstvo a metodicko-odborná činnosť s pedagogickými zamestnancami, pedagogickými asistentmi a ich koordinácia (metodické usmernenie, odborná pomoc)..
- Poradenstvo pre zákonných zástupcov a žiakov.
- Zabezpečenie metodických materiálov, informačných materiálov, bulletinov pre učiteľov, pedagogických asistentov a rodičov.
- Zúčastňuje sa zápisu do 1. ročníka ZŠ.
- Spolupracuje pri výbere strednej školy žiakov so ŠVVP.
- Vedenie dokumentácie a oboznamovanie učiteľov s odporúčaniami výchovy a vzdelávanie žiakov so ŠVVP.
Výchovný poradca:
Mgr. Tatiana Beňová – benova.tana@gmail.com
Konzultačné hodiny: pondelok 13:30 – 15:00
iný čas – po dohode
Miestnosť vých. poradcu sa nachádza na poschodí hlavnej budovy napravo od schodiska vedľa špeciálnej učebne.
Poskytuje:
- Spolupracuje s vedením školy pri riešení závažnejších priestupkov žiakov a záškoláctva a spolupracuje aj s inštitúciami, ktoré pomáhajú riešiť túto problematiku.
- Realizuje konzultačnú činnosť so žiakmi a ich zákonnými zástupcami (pomáha riešiť problémy s dochádzkou, krádežami, konfliktmi, agresivitou, alkoholom, drogami, šikanovaním, pomáha s adaptáciou na nové prostredie a pod.).
- Spolupracuje so strednými školami pri prechode žiakov 9. ročníka na SŠ, usmerňuje ich pri výbere SŠ a voľbe povolania.
- Pripravuje vstupné doklady (prihlášky) a odosiela ich v stanovených termínoch.
- Kariérne poradenstvo: informuje žiakov a rodičov o možnostiach štúdia na stredných školách, zabezpečuje ich informovanosť aj o obsahovom zameraní štúdia na jednotlivých školách. V spolupráci so zástupcami SŠ zabezpečuje prezentáciu študijných a učebných odborov.
Koordinátor prevencie a rizikového správania:
Mgr. Marcela Vajdová – vajdovamarcela@gmail.com
Poskytuje:
- Iniciuje preventívne aktivity a koordináciu prevencie sociálno-patologických javov ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Monitoruje a analyzuje situáciu v škole a zmeny v správaní žiakov.
- Poskytuje preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom.
- Koordinuje a metodicky usmerňuje preventívnu proti drogovo-výchovnú a informačnú činnosť pedagogických zamestnancov v škole pri dlhodobom systematickom sledovaní a hodnotení vývinu žiakov ohrozených drogovou závislosťou a inou sociálnou patológiou.
- Osobitnú pozornosť venuje žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia (ohrozených sociálnou patológiou), u ktorých je zvýšené riziko vývinu sociálno-negatívnych javov.
- Podieľa sa na zlepšení podmienok pre mimoškolské aktivity.
- Informuje žiakov, zákonných zástupcov o činnosti preventívnych, poradenských a iných odborných zariadení a o preventívnych programoch organizovaných školou.
- Zabezpečuje aktívnu ochranu žiakov a opatrenia proti šíreniu drog v školskom prostredí.
- Zabezpečuje aktivity na podporu zdravého životného štýlu, podieľa sa na vytváraní pozitívnej atmosféry v škole.
Pedagogickí asistenti:
Mgr. Zuzana Kmeťová
Mgr. Tatiana Petrášová
Mgr. Adriána Čahojová
Mgr. Martina Horváthová
Mgr. Mária Šišková
Mgr. Alexandra Kotúlová
Poskytujú:
- Spolupracujú so školským podporným tímom a učiteľmi s cieľom zabezpečiť efektívnosť výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Zúčastňujú sa konzultačnej činnosti s pedagogickými zamestnancami, žiakmi a zákonnými zástupcami žiakov.
- Cieľom pedagogického asistenta je postupná príprava na samostatné fungovanie žiaka, preto by sa mala miera asistencie postupne znižovať (rešpektujeme však individualitu každého žiaka).
„Našim cieľom je u žiakov prehlbovať ctižiadostivosť, cieľavedomosť, vytrvalosť a zdravé sebavedomie. Učíme ich poznať a ovládať pocity, kontrolovať svoju impulzívnosť, budovať optimizmus, empatiu, sebestačnosť a nebáť sa sociálnych kontaktov. Veríme, že im dáme do života ten správny základ, z ktorého sa budú formovať tolerantne mladé osobnosti.“