• Deň matiek

• Mama je mama, stále ju máš, nad tvojím spánkom vždy drží stráž. Pár lúčnych kvietkov jej za lásku zviaž... V nedeľu 12.5.2024 sme vo svojich domácnostiach aj na verejnosti vyslovili, darovali, počuli, .. tie najkrajšie slová venované mamičkám. Aj deti z DFS Studnička prispeli svojim vystúpením k slávnostnej atmosfére verejnej oslavy pri príležitosti Dňa matiek v KD v Diviakoch nad Nitricou. Úprimne obdarili prítomných dobrou náladou, ale aj poznaním, ako deti pred 80-timi rokmi pomáhali vo svojich rodinách napríklad pri pasení husí a kravičiek na Vapenici za dedinou, ako sa pri tom mohli zahrať, zabávať, čo sa im mohlo prihodiť... U mnohých starších prítomných toto poznanie nebolo cudzie, lebo vystúpenie vyvolalo spomienky na ich vlastné detstvo. Je správne pripomínať si históriu a vedieť z nej použiť overené správanie aj v modernej dobe. Napríklad: pomáhať v rodine svojou troškou denne. Ďakujeme za pozvanie, pohostenie a láskavú atmosféru!

• Koncert komorného orchestra

• Dňa 2.5.2024 mali prváci, druháci, tretiaci aj štvrtáci príležitosť počuť, vidieť, precítiť nevšedný umelecký zážitok. V nádhernej historickej budove Domu umenia v Žiline sa zúčastnili hudobno-vzdelávacieho cyklu Príbeh hudby. Štátny komorný orchester v Žiline našim divákom ponúkol suitu pod názvom Karneval zvierat. Tvorí ju 14 skladbičiek. Skladbičky skomponoval francúzsky hudobný skladateľ a klavírny virtuóz Camill Saint Saens. Tóny hudby v podaní komorného orchestra naživo pod vedením dirigenta a moderátora pána Gabriela Rovňáka, ktorý oduševnene sprevádzal hudbu slovom a obracal pozornosť obecenstva na výrazové prostriedky hudby, hudobné nástroje orchestra, na hudobníkov, či prepojenie s pútavou vizuálizáciou zvieratiek, do ktorej prispeli svojimi kresbičkami aj naši prváci a tretiaci v spolupráci so siedmakmi, sú silným obohacujúcim zážitkom. Možno prebudia chuť častejšie si vypočuť hudbu, prečítať báseň, pozrieť zaujímavý obraz a povedať rozumné slová tak, ako múdro odporučil básnik J.W. Goethe.

• APRÍL V ŠKD

Apríl sme mali v našom SKD opäť veľmi pestrý, spolu s deťmi sme sa venovali liečivým rastlinkám, spoločne si urobili herbár. Zahrali sa na záhradkárov a každý si vypestoval svoju rastlinku, o ktorú sa staral. Pri príležitosti Ďňa Zeme sme sa porozprávali o tom, ako môžeme aj naším pričinením pomôcť našej Zemi, vyrobili sme plagát, vyčistili od odpadkov školský dvor. Keďže nám počasie prialo, veľa času sme trávili na čerstvom vzduchu pri rôznych hrách.