• ČITATEĽSKÝ MARATÓN

• Aj tento rok Linka detskej istoty už po 14-krát organizovala podujatie „Čítajme si...“, do ktorého sa zapojili i žiaci našej školy. Cieľom a hlavnou myšlienkou celoslovenského detského čitateľského maratónu „ČÍTAJME SI...“ je podporiť a zvýšiť záujem detí o čítanie kníh a zapojiť do čitateľského maratónu čo najväčší počet detí. Minulý rok sa podujatia zúčastnilo viac ako 62 062 detí z celého Slovenska. V utorok 30.mája bude vyhlásený tohoročný počet.  Z našej školy sa zapojilo 137 žiakov.

Všetci zúčastnení dostali knižnú informačnú záložku od Linky detskej istoty, na ktorej sú uvedené kontakty: tel. číslo 116 111 Linka pomoci pre deti a mladých ľudí a tel. číslo Krízovej linky 116 000 Linka pre nezvestné deti ako i On-line poradňa: www.ldi.sk – prostredníctvom záložiek informujeme deti a mladých ľudí o možnosti kontaktovať našu Linku pomoci 24/7 non-stop, bezplatne a anonymne z celého územia Slovenska.

• Literárna súťaž Dúha

• S radosťou sme otvorili obálku, ktorú poštou zaslali na adresu našej školy organizátori 27. ročníka celoslovenskej literárnej a výtvarnej súťaže Dúha. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Usporiadateľom súťaže je Ľubovnianske osvetové stredisko v Starej Ľubovni. V silnej konkurencii získala krásne ocenenie - čestné uznanie - báseň Malý kráľ s veľkým srdcom. Autorom ocenenej básne je náš tvorivý žiak, Teodorko Fodor. V básni originálne vyjadril svoj pohľad, skúsenosť a túžbu k téme: Králi a kráľovné. Úspešnému prvákovi srdečne blahoželáme, tešíme sa spolu s ním a želáme veľa tvorivých síl!

• Deň matiek

• Žiaci navštevujúci školský klub detí a detský folklórny súbor Studnička sa usilovne pripravovali na výnimočný deň – Deň matiek. Druhú májovú nedeľu strávili sviatočný deň nielen so svojimi mamičkami. Milé, úprimné, pochvalné, obdivné slová a slová uznania a lásky venovali aj mamám, starým mamám, krstným mamám, tetám, ... ktoré sa dňa 14. mája 2023 zúčastnili obecných osláv pri príležitosti Dňa matiek v kultúrnom dome v Diviakoch nad Nitricou. Deti pod vedením svojich pani učiteliek si pomohli poetickými slovami básnikov, ľudovými piesňami, ľudovými zvykmi a jazykom, povesťou z okolia našej dedinky, no presvedčivá bola hlavne detská úprimnosť, šantivosť, láska prameniaca zo srdiečka. Prajme si, aby vzájomná úcta, láska a rešpekt boli súčasťou nielen chvíľ výnimočných, ale stali sa prirodzenou súčasťou bežného života.

• Apríl v ŠKD

• Prvý apríl nie je len deň bláznov, ale je aj svetovým dňom vtákov. Aj to bol dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli pár z nich chovať aj v našej ŠKD. Vyrobili sme si kurín a do neho si každý z nás vyrobil svojho vtáčika – sliepočku alebo kuriatko. Po Veľkej noci sme sa vrátili oddýchnutí, čo bolo veľmi dobré, lebo nás čakal náročný týždeň. Celý týždeň sme totiž venovali našej Zemi. Najskôr sme porozmýšľali, ako naším konaním môžeme našej Zemi pomôcť a potom sme si ju aj vyrobili pomocou rôznych techník. Naučili sme sa a vyskúšali sme si aj novú výtvarnú techniku tzv. kašírovanie. Pomocou nej sme si vytvorili vlastné zemegule. Vo štvrtok sme si tradične zasadili nový prírastok do našej záhrady. Tento rok to bol kríček čučoriedky. Dúfame, že sa jej bude dariť a čoskoro budeme môcť ochutnať jej plody. Na záver náročného týždňa sme sa vybrali na prechádzku po našej dedine a pozbierali sme odpadky, ktoré našej planéte nepridávajú na kráse. Jar prišla v celej kráse a všetko naokolo kvitne. Mnohé kvietky nie sú len krásne, ale majú aj liečivé schopnosti. Spolu s pani vychovávateľkami sme sa naučili, ktoré kvietky nám pomôžu zahnať kašeľ, či bolesť hlavy. Aby sme na to nezabudli, vytvorili sme si herbáre, ktoré si môžeme kedykoľvek prelistovať a pripomenúť si, ktorá rastlinka na čo slúži. Slniečko svieti a nás to čoraz viac láka vytiahnuť bicykle, či kolobežky a preto sme si pripomenuli význam niektorých dopravných značiek a hlavne to, ako sa máme správať ne ceste. Počas dvoch týždňov sme mali v ŠKD aj skvelé pomocníčky. Na povinnej pedagogickej praxi sme mali dve bývalé žiačky našej školy, z ktorých raz budú pani vychovávateľky, alebo pani učiteľky. Ďakujeme im za pomoc a príjemne strávený čas a prajeme im, aby sa im v škole darilo. Krásne počasie nás láka tráviť čoraz viac času na školskom dvore, ale keď občas zaprší, nenudíme sa ani v triede.

• Otvorená hodina zumby

• Posledný aprílový piatok sa v školskej telocvični uskutočnila otvorená hodina zumby. Dievčatá navštevujúce tento krúžok pod vedením Niky Môcikovej predviedli svojim príbuzným, čo sa počas školského roka naučili.