• Tvorenie štvrtákov v advente

• Tvorenie štvrtákov v adventeŠtvrtáci pred vianočnými prázdninami dokončili svoj triedny adventný kalendár a stihli vytvoriť medovníkový obraz na motívy literárneho textu Les od Tomáša Janovica. Cez prázdniny prajeme príjemné oddychovanie, športovanie a veľa krásnych chvíľ s rodinou všetkým zamestnancom i žiakom našej školy.

• December v ŠKD

• Počas decembra sme nezaháľali. Zapojili sme sa do súťaže Moje najkrajšie Vianoce. Počas obdobia adventu sme si rozprávali o tom, ako toto obdobie prežívali naši predkovia. Navštívil nás samozrejme aj svätý Mikuláš. Napísali sme list Ježiškovi, ale nebolo to len o tom, čo si pod stromček želáme my, ale mysleli sme aj na našich najbližších. Vyrobili sme si aj neodmysliteľný symbol Vianoc - Betlehem. Vianočné lampášiky potešia doma našich rodičov a využili sme aj snehovú nádielku. S nadšením sme plnili úlohy z adventných kalendárov, ktoré nás naučili myslieť aj na druhých. Všetko sme zavŕšili tým, že sme sa navzájom obdarovali malými drobnosťami.

• Vianočná pošta

• Prvé vianočné pozdravy si vraj posielali už starovekí Egypťania. V Európe sa tento zvyk ujal niekedy v 15. storočí, kedy si ľudia vyrábali pozdravy k Vianociam, narodeninám a k sviatku svätého Valentína. V minulosti sa vo veľkom posielali pohľadnice hlavne na Vianoce a Veľkú noc. S nástupom moderných technológií tento zvyk pomaličky z našich domácnosti vymizol. Jednoduchším spôsobom sa stalo naťukať pár písmenok a poslať sms, alebo mail. Pre našich seniorov je však pohľadnica stále symbolom Vianoc a toho, že si na nich niekto spomenul. Je veľa seniorov, ktorí už žiaľ nemajú svoju vlastnú rodinu a najkrajšie sviatky v roku trávia v domovoch seniorov a nikto im nepošle ani spomínanú sms a už vôbec nie vianočnú pohľadnicu. Pred 6 rokmi vznikla krásna myšlienka Vianočnej pošty. Jej cieľom je poslať aspoň jednu vianočnú pohľadnicu práve seniorom, ktorí žijú v domovoch seniorov. Tento rok sme sa do tejto krásnej aktivity zapojili aj my. V ŠKD sme vyrobili 60 ks vianočných pohľadníc, ktoré putovali do Mojmíroviec a do Veľkej Lehoty. Veríme, že sme starkým vyčarili úsmev na tvári a určite sa do tejto aktivity zapojíme aj budúci rok.

• Oznámenie zmeny výšky stravného v školskej jedálni

• OZ schválením zmeny VZN č. 2/2022 dňa  16.12.2022 určilo 2. finančné pásmo na nákup potravín na jedno jedlo podľa vekových kategórií stravníkov s účinnosťou od 1.1.2023 vydaným MŠVVaŠ SR.

Výška stravného od 1.1.2023:

Materská škola: celodenná strava: 1,90€/1 obed, réžia 3€/mesačne

Materská škola: poldenná strava: 1,55€/1 obed, réžia 3€/mesačne

1. stupeň ZŠ: obed: 1,50€/1 obed, réžia 3€/mesačne

2. stupeň ZŠ: obed: 1,70€/1 obed, réžia 3€/mesačne

Cudzí stravníci: stravné 2,20€/1 obed, réžia 2,29€/1 obed´4,49€/1 obed

• Vianoce u starej mamy

• Dňa 18.12.2022, v slnečnú a krásne mrazivú decembrovú nedeľu, sa v priestoroch obecného múzea a obecnej knižnice po troch rokoch rozozvučali tradičné koledy, rozbúchali srdcia očakávaním Vianoc i spomienkami. Z rúk šikovných starých mám rozvoniavali čerstvo dopečené kysnuté koláče, pupáčky, oblátky či vynikajúca kapustnica, horúci čajík aj vianočný punč, ... Vďaka hravému koleduvaniu detí zo Studničky, krásnemu spevu a muzike Bazaličky a úprimným vinšom a spevu Bukovca sme opäť precítili tradičné čarovné Vianoce u starej mamy. Ďakujeme za príjemne strávenú poslednú adventnú nedeľu v rodinnej atmosfére stretnutia všetkých generácii!

• Vianočná výzdoba

• Vianoce už klopú na dvere a v každej domácnosti začali prípravy na tento výnimočný deň. Nezaháľame ani v ŠKD. Okná nám zdobí najkrajší symbol Vianoc – Betlehem a samozrejme deti, ktoré sa okrem darčekov tešia aj na snehovú nádielku. Vstup do budovy ŠKD nám zdobia obrovské vianočné gule a pri príchode do tried nás víta luskáčik a nádherný vianočný stromček, ktorý sme vyzdobili vlastnoručne vyrobenými ozdobami. Na chodbe nám čas do Vianoc odpočítava veľká adventná sviečka a v triedach na nás čakajú adventné kalendáre plné zaujímavých úloh.

• Novembrové tvorenie

• Počas novembra sme nezaháľali. Hrali sme sa vonku, ale aj vnútri. V ŠKD sa uskutočnil pexesový turnaj, ale snažili sme sa vytvoriť aj vlastné Guinessové rekordy a naučili sme sa, ako má vyzerať správna desiata do školy. Okrem hrania sme aj tvorili. Snehovú nádielku sme sa snažili privolať na svätého Martina, ktorému sme prichystali biele kone. Žiaľ, zasneženú krajinu sme si museli vytvoriť. Skoré stmievanie sme sa rozhodli rozohnať nádhernými lampášikmi. Na stromček sme usilovne vyrábali vianočné ozdoby a nemohli chýbať ani veselé vianočné svetre, aby sme sa dostali do správnej vianočnej nálady.

• Jesenné upratovanie

• Príroda sa pripravuje na zimu a stromy v našej škole zhodili svoje krásne farebné šaty na zem. V rámci pobytu v ŠKD sme upratali okolie našej budovy a vyčistili ho od napadaného lístia. Kto by to bol povedal, že to bude až taká zábava.